Respuesta :
The formula for specific gravity is:
[tex] Specific gravity = \frac{\rho _{substance}}{\rho _{water}} [/tex]
where [tex] \rho _{substance} [/tex] is the density of the substance and [tex] \rho _{water} [/tex] is the density of water.
The density of water, [tex] \rho _{water} [/tex] = [tex] 1 g/mL [/tex]
Substituting the values in above formula we get,
[tex] 13.6 = \frac{\rho _{substance}}{1} [/tex]
[tex] \rho _{substance} = 13.6 g/mL [/tex]
The formula of density is:
[tex] density = \frac{mass}{volume} [/tex]
The density of mercury is [tex] 13.6 g/mL [/tex]
The mass of mercury is [tex] 0.35 kg = 0.35 kg \times 1000 \frac{g}{kg} = 350 g [/tex]
Substituting the values in density formula:
[tex] 13.6 g/mL = \frac{350 g}{volume} [/tex]
[tex] volume = \frac{350 g}{13.6 g/mL} = 25.73 mL [/tex]
The amount, in milliliters, of mercury that will have a mass of 0.35 kg would be 25.74 mL.
If the specific gravity of mercury is 13.6, the density can be obtained such that:
Density of mercury = specific gravity of mercury/density of water
The density of water is 1 g/mL. Thus:
Density of mercury = 13.6/1
= 13.6 g/mL
Also; density = mass/volume
volume = mass/density
= 350/13.6
= 25.74 mL
Thus, the number of milliliters of mercury that will have a mass of 0.35 kg would be 25.74.
More on density can be found here: https://brainly.com/question/14940265?referrer=searchResults