PLEASE HELP. Susan needs to buy plastic forks. Brand A has a box of 25 forks for $2.12. Brand B has a box of 72 forks for $5.09. Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

Respuesta :

$2.12 ÷ 25 = $0.08

$5.09 ÷ 72 = $0.07

Therefore, Brand B would be the cheapest option.

The best brand will be Brand B since the cost per fork is cheaper.

Since Brand A has a box of 25 forks for $2.12, the cost per fork will be:

= $2.12 / 25 = $0.08

Since Brand B has a box of 72 forks for $5.09, the cost per fork will be:

= $5.09 / 72 = $0.07

Therefore, the best brand will be Brand B.

Read related link on:

https://brainly.com/question/25205405

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico