Edward went to the grocery store and bought some bro pounds of vegetables the vegetables cost 1.50 per pound. If he bought 3.25 pound carrots, 1 2/10 pounds of beets,and 0.95 pounds of broccoli,how much did he spend on vegetables?

Respuesta :

The cost of each vegetable is €1.50 per pound

Edward bought 3.25 pounds of carrot.

So the cost of 3.25 pounds of carrots = 3.25 × 1.50 = €4.875

He also purchased [tex] 1\frac{2}{10}= 1\frac{2}{5} =\frac{6}{5} [/tex] pounds of beet.

Quantity of beet purchased = 6/5 = 1.2 pounds

So the cost of beet shall be = 1.50 × 1.2 = €1.80

He purchased 0.95 pounds of Broccoli

So the cost of Broccoli shall be = 0.95 × 1.50 = €1.425

Total amount spent = 4.875 + 1.80 + 1.425 = €8.10

Edward spent €8.10 on vegetables.


ACCESS MORE