Respuesta :

Creati

2 dozen sparklers cost $3.60.

1 dozen is equal to 12. 2 dozen is equal to 12 times 2 which is equal to 24.

Find the unit price.

[tex] Unit\ Price = \frac{Cost}{Amount} [/tex]

Divide the cost by the amount:

[tex] 3.60 \div 24 = 0.15 [/tex]

Each sparkler cost $0.15. To find the price of 60 sparklers, multiply:

[tex] 0.15 \times 60 = 9 [/tex]

Your answer is $9

ACCESS MORE