Corrine wants to purchase 9.6 pounds of trail mix. Each pound costs $1.20. How much will Corrine spend on trail mix?



Corrine will spend $______ on trail mix.

Respuesta :

All you need to do here is multiply 9.6 x 1.20 which will give you $11.52.


Corrine will spend $11.52 on trail mix.

Either a. She will spend $12 because she can’t just buy 9 bags and a 3/5 of a bag OR b. She will spend $11.52 if they want to be specific. I recommend writing down both and explain to your teacher that you were a bit confused (I got $11.52 by multiplying 9.6 with 1.20. Hope this helps!)
ACCESS MORE