A clothing warehouse houses about 14000 garments at the beginning of each year. Throughout the year, a small percentage of the garments become lost or damaged, and must be replaced at the end of the year. Each year, about 1.5\%1.5%1, point, 5, percent of the garments become damaged but not lost, and about 0.6\%0.6%0, point, 6, percent become lost. About how many garments must be replaced each year due to loss or damage?

Respuesta :

The total percentage of lost and damaged = 1.5% + 0.6% = 2.1%.

Multiply the total garments by the total percentage:

14,000 x 2.1% = 14,000 x 0.021 = 294

294 garments must be replaced.

Answer:

The answer is 294.

Step-by-step explanation:

A clothing warehouse houses about 14000 garments at the beginning of each year.

Each year, about 1.5% of the garments become damaged, this means ;

[tex]0.015\times14000=210[/tex] garments are damaged.

Each year, about 0.6% of the garments become lost, this means ;

[tex]0.006\times14000=84[/tex] clothes are lost.

So, total clothes that are damaged and lost are = [tex]210+84=294[/tex]

The answer is 294.

ACCESS MORE
EDU ACCESS