Answer:-
156.88 gram
Explanation:-
The balanced equation for the reaction is
4NH3 + 5O2 = 4NO + 6H2O
Molecular mass of NH3= 14 x 1 + 3 x 1 = 17 gram
Molecular mass of NO = 14 x 1 + 16 x 1 = 30 gram
From the balanced equation for the reaction,
4 NH3 will give 4 NO.
∴ 4 x 17 grams of NH3 will give 4 x 30 gram of NO
88.9 grams of NH3 will give (4 x 30) x ( 88.9 ) / ( 4 x 17)
= 156.88 gram