A 12 kg ball moving at 20 m/s strikes another ball at rest. After a completely inelastic collision, the balls move at 10 m/s. What was the mass of the second ball?

Respuesta :

(12)(20)+(x)(0)=(12+x)(10)
240=120+10x
120=10x
x=12 kg
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico