Respuesta :
Using ideal gas equation,
PV=nRT
Where P=pressure(atm), V=volume(L), n=number of moles of the gas, R=gas constant, 0.0821 atm L/moles K, T=temperature(K)
At STP:
P=1 atm
T=273K
n=1 as given
So using ideal gas equation,
V=nRT/P
So,
V=1*0.0821*273/1
=22.4 L
Answer : The volume of carbon dioxide at STP is 22.4 L
Explanation : Given,
Moles of carbon dioxide = 1.0 mole
STP : It stands for standard temperature and pressure.
The pressure is 1 atm and temperature is 273 K.
As we know that at STP, 1 mole of substance always contains 22.4 L volume of substance.
That means,
1.0 mole of carbon dioxide contains 22.4 L volume of carbon dioxide
Hence, the volume of carbon dioxide at STP is 22.4 L