Respuesta :

Answer:- The answer is 4.76%.

Solution:- percent by mass of solution = (mass of solute/mass of solution)100

mass of solute = 50.0 g

mass of solvent = 1000 g

mass of solution = 50.0 + 1000 = 1050 g

Let's plug in the values in the formula..

percent by mass = (50.0/1050)100 = 4.76%

ACCESS MORE
EDU ACCESS