a. The cost of preferred stock = D1/P0
where D1 = 100* 12% = $12
P0 = $97.50
Cost of preferred stock = $12/97.50
= 12.31%
b. Cost of preferred stock, if the price net of flotation cost is $90 and Dividend paid is 10% annual dividend
Dividend (D0) = 100*10% = $10
Cost of Preferred Stock = D0/P0
= $10/$90
= 0.11 or 11.11%