Respuesta :

Machine can make 114 copies in 4 minutes and 45 seconds. So first convert 45 seconds into minutes. We will use ratio and proportion for that using 1 minute = 60 seconds. So let say X minutes = 45 seconds.

[tex] \frac{1 minute}{60 seconds} = \frac{X minutes}{45 seconds} [/tex]

solve for X as shown

[tex] \frac{1}{60} \times 45 = \frac{X}{45} \times 45 [/tex]

[tex] \frac{45}{60} [/tex] = X

0.75 = X

So 45 seconds =0.75 minutes

So it takes 4 minutes +0.75 minutes = 4.75 minutes for machine to make 114 copies. We have to find copies made in 1 minute. So lets say it makes C copies in 1 minute. Again we will use ratio and proportion

[tex] \frac{114 copies}{4.75 minutes} [/tex] = [tex] \frac{C copies}{1 minute} [/tex]

Now solve for C as shown

[tex] \frac{114}{4.75} [/tex] = [tex] \frac{C}{1} [/tex]

24 = C

So machine can make 24 copies in 1 minute. So thats the final answer.

ACCESS MORE
EDU ACCESS