Please help me tuition is tomorrow and I don't know the answer plz help 20th question .

75 times in a minute
1 minute = 60 seconds
75 times -------> 60 second
1 time -------> ((60/75) x 1) second
Time period = (60/75) second
Frequency = 1/Time period
Frequency = 1/(60/75) = 1/0.8 = 1.25 Hz
Hope it helped!