Respuesta :
The formula for the volume of a cone is V=\frac{1}{3} \pi r^{2} h [/tex]. In order to find the radius, simply divide the diameter (8) by 2 and you get 4. Is is stated that the height is "4 times the diameter"; therefore, multiply 8x4 and you get 32. When you plug in all the values, you get [tex] V=\frac{1}{3} (3.14)(4)^2(32) [/tex]. In other words, your answer will be the C/the 3rd choice.
Hope this helped.
Answer:
C) 1/3(3.14)(4 cm)²(32 cm)
Step-by-step explanation:
The formula for the volume of a cone is
V = 1/3πr²h.
The diameter of 8 cm means we have a radius of 8/2 = 4 cm.
The height is 4 times the diameter, or 4(8) = 32 cm.
This makes the third option the best one.