Respuesta :

IZEE

If a man has a mass of 83 kilograms on Earth, the force of gravity on his body be on the moon 135.6N. force =mass*acc , 83 * 9.8/6= 813.4/6 = 135.6N

Answer: 135.57N

Explanation:

Force of gravity on earth = Mass * acceleration due to gravity

Mass = 83kg

acceleration due to gravity = 9.8m/s²

Force on gravity on earth (Fe) = 83 * 9.8 = 813.4N

But force of gravity on moon (Fm) = 1/6th of earth

Hence, his force of gravity on moon would be 1/6th of 813.4

(Fm) = 1/6 * 813.4 = 135.57 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS