A soccer balll is travelling at a velcrocity of 50ms the kinetic energy of the ball is 500 what is the mass of the soccer ball

Respuesta :

KE = mv²/2

m=2*KE/v²

v=50 m/s

KE=500J

m=2*KE/v² =2*500/50²=1000/2500= 0.4 kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS