Respuesta :
TO solve this question on "how large of a sample must Beth have to get a margin of error less than 0.04", we will use the margin of error formula:
[tex] E=Z\sqrt{\frac{\hat p(1-\hat p)}{n}} [/tex]
Here, for a 80% confidence level, [tex] Z=1.28 [/tex]
[tex] \hat p =0.5 [/tex] (given)
Thus, margin of error, E=0.04
rearranging we get:
[tex] n=(\frac{Z}{E})^2\hat p(1-\hat p) [/tex]
Plugging in gives us:
[tex] n=(\frac{1.28}{0.04})^2\times 0.5(1-0.5)=1024\times0.25=256 [/tex]
Thus, Beth's sample for the true proportion of high school students in the area who attend their home basketball games must have 256 students.
Answer:
We need to sample at least 256 high school students.
Step-by-step explanation:
In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of [tex]\pi[/tex], and a confidence level of [tex]1-\alpha[/tex], we have the following confidence interval of proportions.
[tex]\pi \pm z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
In which
z is the zscore that has a pvalue of [tex]1 - \frac{\alpha}{2}[/tex].
The margin of error for the interval is:
[tex]M = z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
80% confidence level
So [tex]\alpha = 0.2[/tex], z is the value of Z that has a pvalue of [tex]1 - \frac{0.2}{2} = 0.9[/tex], so [tex]Z = 1.28[/tex].
How large of a sample must she have to get a margin of error less than 0.04?
We need a sample of at least n high school students, in which n is found when M = 0.04.
We use [tex]\pi = 0.5[/tex], since no estimate is know. So
[tex]M = z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
[tex]0.04 = 1.28\sqrt{\frac{0.5*0.5}{n}}[/tex]
[tex]0.04\sqrt{n} = 1.28*0.5[/tex]
[tex]\sqrt{n} = \frac{1.28*0.5}{0.04}[/tex]
[tex](\sqrt{n})^{2} = (\frac{1.28*0.5}{0.04})^{2}[/tex]
[tex]n = 256[/tex]
We need to sample at least 256 high school students.