AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Joseph is 5 feet 9 inches tall, and Roberto is 6 feet 4.5 inches tall. What is the difference in height, in inches, between Roberto and Joseph?
If the world's population increased exponentially from billion in 1998 to billion in 2008 and continued to increase at the same percentage rate between 2008 and
English 2 What is symbolism??
Explain the Korean war and how two long-term causes created political or economic tensions between the US and the USSR. long term cause: explanation:
Find m A.)21* B.)19* C.)48* D.)132*
Can someone help me please !
Write a question for each answer using the question words provided. Use du-forms in 2 through 6. Use each question word once.
What is the peco bills tall tale about?
Conner is three times as old as Jackson. represent Conner's age.
DESCRIBE SQUEAKY'S ATTIUDE BEFORE THE RACE​