contestada

five dozen cds were bought for $90.00. a peddlar sold them at 5 for $12.00. calculate his profit.

Respuesta :

First, we calculate how much he got from selling the cds:

50 ÷ 5 = 10

10 × 12 = 120

So he got $120.00

Then, we subtract how much he spent in the purchase of the cds from this result:

120 - 90 = 30

Therefore his profit was $30.00.
ACCESS MORE
EDU ACCESS