Answer:
[tex]6.6\cdot 10^{-3} N[/tex]
Explanation:
The magnitude of the magnetic force acting on the charge is given by
[tex]F=qvB sin \theta[/tex]
where
[tex]q=5.7 \mu C = 5.7 \cdot 10^{-6} C[/tex] is the magnitude of the charge
[tex]v=4.5\cdot 10^5 m/s[/tex] is the velocity of the charge
[tex]B=3.2 mT = 0.0032 T[/tex] is the magnitude of the magnetic field
[tex]\theta = 90^{\circ}-37^{\circ} =53^{\circ}[/tex] is the angle between the directions of v and B
Substituting the numbers into the equation, we find:
[tex]F=(5.7\cdot 10^{-6})(4.5\cdot 10^5)(0.0032)(sin 53^{\circ})=6.6\cdot 10^{-3} N[/tex]