Respuesta :
Power = Work/time
Work = Force*Displacement
Power = (Force*Displacement )/time
500 W= F*5m/10s
F = 500W*10s/5m =1000 J/s*s/m = 1000 J/m= 1000 N
Work = Force*Displacement
Power = (Force*Displacement )/time
500 W= F*5m/10s
F = 500W*10s/5m =1000 J/s*s/m = 1000 J/m= 1000 N