Respuesta :
Let's assume that the gas in the balloon is an ideal gas.
We can use combined gas law,
PV/T = k (constant)
Where, P is the pressure of the gas, V is volume of the gas and T is the temperature of the gas in Kelvin.
For two situations, we can use that as,
P₁V₁/T₁= P₂V₂/T₂
P₁ = 2.95 atm
V₁ = 7.456 L
T₁ = 379 K
P₂ = ?
V₂ = 4.782 L
T₂ = 212 K
By applying the formula,
2.95 atm x 7.456 L / 379 K = P₂ x 4.782 L / 212 K
P₂ = (2.95 atm x 7.456 L x 212 K) / (379 K x 4.782 L)
P₂ = 2.57 atm
Hence, the answer is 2.57 atm.