Carter pushes a bag full of basketball jerseys across the gym floor. The he pushes with a constant force of 21 newtons. If he pushes the bag 9 meters in 3 seconds, how much power does he use? (Hint: 1 watt = 1 .) 3 watts 7 watts 27 watts 63 watts 189 watts

Respuesta :

By definition, the power is given by:
 [tex]P = \frac{F*d}{t} [/tex]
 Where,
 F: Force
 d: distance traveled
 t: time
 The power units is watts.
 Substituting values we have:
 [tex]P = \frac{21*9}{3} [/tex]
 Making the corresponding calculations we have: [tex]P = 63 watts[/tex]
 Answer:
 
he uses 63 watts of power:
 
[tex]P = 63 watts[/tex]

Answer : he uses 63 watts

Hope this helps! :D <3

-Maggie

ACCESS MORE
EDU ACCESS