Answer i) The molarity for the solution of [tex]Na_{3} PO_{4} [/tex] prepared after dilution from 10 mL of 0.33 M solution to 1 L solution is 3.3 X [tex] 10^{-3} [/tex],
[tex]m _{1}V_{1}=m_{2} V_{2}
[/tex] by using this formula.
So, Molarity of unknown solution = (10 X 0.33) / 1000 = 3.3 X [tex] 10^{-3} [/tex].
Answer ii) When you dilute the solution prepared in question (1 ) to 50.0 mL from 5.00 mL of 1L solution then, you should take an aliquot of 5 mL and then dilute upto 50 mL that will be the result of another 10 times dilution which will result in the new concentration as 0.00033 M for [tex]Na_{3} PO_{4} [/tex] solution.
Answer iii)
Question iii is incomplete. Complete question is attached below;
Solution:
Given: A = 0.982, b = 1 cm, c = 0.0001 M
we know that, A = ebc
Therefore, ∈ = A/bc = 0.982/(1 X 0.0001) = 9820 M-1 cm-1.
Thus, molar absorptivity of solution is 9820 M-1 cm-1.