Respuesta :

mass=number of molesx molar mass
=13×35.5
=47g

To solve this, you may need to set up an equation.

.13 moles Cl x 35.45 grams Cl / I mole of Cl = 4.6085 grams. Then find the significant figures. There is 2 significant figures so the answer will be 4.6 grams.

ACCESS MORE
EDU ACCESS