Respuesta :

According to Boyle's law, volume is inversely proportional to pressure. thus P=k/V
Therefore PV=k
P1V1=P2V2
In the question above,
P1=3.67atm
P2=1.94atm
V1=2.22L
V2=?
Thus substituting for the values in the gas equation;
3.67atm*2.22L=1.94atm*V2
V2=3.67atm*2.22L/1.94atm
=4.21L

The final volume of the gas when the pressure is 1.94 atm is 4.20 L.

Given that:

The initial pressure of the gas = 3.67 atm

The initial volume of the gas = 2.22 L

The final volume of the gas = ???

The final pressure of the gas = 1.94 atm

According to Boyle's law, we know that the volume of the gas varies indirectly proportional to the pressure.

i.e.

[tex]\mathbf{V= \dfrac{k}{P}}[/tex]

k = PV

P1V1 = P2V2....PnVn

Using the equation;

P1V1  = P2V2

V2 = P1V1/P2

V2 = (3.67 atm × 2.22 L) / 1.94 atm

V2 = 4.20 L

Therefore, we can conclude that the final volume of the gas when the pressure is 1.94 atm is 4.20 L.

Learn more about Boyle's Law here:

https://brainly.com/question/1437490?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS