vilu1
contestada

The reaction H2SO4 + 2 NaOH -> Na2SO4 + 2H2O represents an acid-base tritration. The equivalence point occurs when 24.75 mL of 0.2432 M NaOH is added to a 38.94 mL portion of H2SO4. What is the molar concentration of H2SO4 expressed in M?

Respuesta :

            moles NaOH = c · V = 0.2432 mmol/mL · 24.75 mL = 6.0192 mmol
            moles H2SO4 = 6.0192 mmol NaOH · 1 mmol H2SO4 / 2 mmol NaOH = 3.0096 mmol
Hence
            [H2SO4]= n/V = 3.0096 mmol / 38.94 mL = 0.07729 M
The answer to this question is  [H2SO4] = 0.07729 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS