Respuesta :
Answer: where each friend paid $1.50 for the tip and $8.50 for the food.
Step-by-step explanation:
the group has 4 friends.
The total cost is $40.
the price of the food was $34, and the tip was the rest:
tip = $40 - $24 = $6
if we want to describe the amount that each friend paid for the food and the tip is:
p = (1/4)*($6 + $34) = $(6/4) + $(34/4) = $1.50 + $8.50
where each friend paid $1.50 for the tip and $8.50 for the food.
Answer:
the answer is A
Step-by-step explanation:
just took the test