At a store each pack of gum has the same price and each chocolate bar has the same price Kate bought 5 pack of gum for 4.50 and 12 bars of chocolate for 3.00 from the store at the same store Dave bought 4 packs of gum and 5 bars of chocolate what was the total price of items Dave brought