Cherry tomatoes are sold at the store. A 12-pack costs $3, a 16-pack costs $4, and a 24-pack costs $6. Write an equation for the function. Let t be the number of tomatoes. Let p be the price per pack.

Respuesta :

let
t-----------> the number of tomatoes
p --------- > the price per pack

we know that
12-pack costs -------> $3
1 pack--------------> x
x=3/12------> x=$0.25  (cost of one tomatoes)

An 
equation for the function
p=0.25*t

the answer is
p=0.25*t