Use a system of equations to solve this problem.

Hunter needs 10 oz of a snack mix that is made up of seeds and dried fruit. The seeds cost $1.50 per ounce and the dried fruit costs $2.50 per ounce. The 10 oz snack mix costs $2.20 per ounce.

Let x = the amount of seeds.

Let y = the amount of dried fruit.


How much of each snack should Hunter purchase to satisfy the scenario?

Enter your answers in the boxes.


___oz of seeds


___oz of dried fruit
DON'T ANSWER JUST FOR POINTS!

Respuesta :

x = amount of seeds.

y = amount of dried fruits.

we know the snack mix contains both, and we know is 10oz, thus x + y = 10, whatever ounces "x" and "y" are.

how much is it for "x" ounces if each one costs $1.5?  well is just 1.5*x or 1.5x.

how much is it for "y" ounces if each one costs $2.5?  well is just 2.5*x or 2.5x.

the mix contains 10 ounces, each of which costs $2.2 each, how much will it be then for 10 oz?  well, is just 10 * 2.2, or $22.

since the whole 10 oz snack mix costs 22 bucks, then 1.5x + 2.5y = 22.

[tex]\bf \begin{cases} x+y=10\implies \boxed{y}=10-x\\ 1.5x+2.5y=22\\ -------------\\ 1.5x+2.5\left( \boxed{10-x} \right)=22 \end{cases} \\\\\\ 1.5x+25-2.5x=22\implies -x+25=22\implies 3=x[/tex]

how many ounces of dried fruit is there anyway?  well, y = 10 - x.

Answer:

3 ounces of the seed and 7 ounces of the dried fruit.

Step-by-step explanation:

I took the quiz. Hope this helps!

- I've attached a screenshot as proof :))

(and could I have brainliest please?)

Ver imagen panpanpanpanabc123