A store charges $280 for coat. This price is 40 percent more than the amount it cost the store to buy. At the end-of-season sale, store employees may purchase any remaining coats at 30 percent off the store’s cost. How much would it cost an employee to purchase the coat at the sale?

Respuesta :

let cost price be x
according to question
x + 40% of x = 280
x+ 0.4x=280
1.4x=280
x=200
this 200 is the store cost or cost price for store
30%of 200= 60
according to question,
cost for employee= 200-60= 140
ACCESS MORE
EDU ACCESS