Respuesta :
You have to use the equation PV=nRT
STP= 1 atm and 0 degrees celcius or 273.15K
The answer is 33.64L
STP= 1 atm and 0 degrees celcius or 273.15K
The answer is 33.64L

The volume of nitrogen gas of 1.5 mole occupy at standard temperature and pressure is 33.579 L.
What is ideal gas equation?
Ideal gas equation is a hypothesis which shows behavior of gas at different conditions and it is represented as:
PV = nRT, where
P = pressure = 1atm
V = volume = ?
R = universal gas constant = 0.082 L.atm / K.mol
T = temperature = 273K
n = moles of nitrogen = 1.5 moles
On putting these values on the above equation, we get
V = (1.5)(0.082)(273) / (1)
V = 33.579 L
Hence required volume of nitrogen is 33.579 L.
To know more about ideal gas equation, visit the below link:
https://brainly.com/question/15046679