A sample of ammonia gas at 75°c and 445 mm hg has a volume of 16.0 l. what volume will it occupy if the pressure rises to 1225 mm hg at constant temperature? 1 atm = 760 mm hg.

Respuesta :

In this kind of exercises, you should  use the "ideal gas" rules: PV = nRT
P should be in Pascal: 
445mmHg = 59328Pa
1225mmHg = 163319Pa

V should be in cubic meter:
16L = 0.016 m3

R = [tex] \frac{PV}{nT} [/tex] = constant
[tex] \frac{P1 V1}{n T} [/tex] = [tex] \frac{P2 V2}{n T} [/tex]
==> P1 * V1 = P2 * V2
V2 = [tex] \frac{P1 V1}{P2} [/tex] = [tex] \frac{445 0.016}{1225} [/tex]
V2 = 0.00581 m3 = 5.81 L


ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico