Respuesta :
Answer:
D. 128.25 N
Explanation:
The force exerted on an object and the acceleration of the object are related by the following equation (Newton's second law):
[tex]F=ma[/tex]
where
F is the force exerted on the object
m is the mass of the object
a is the acceleration
In this problem, we know:
- The mass of the object: m = 13.5 kg
- The acceleration: a = 9.5 m/s^2
Therefore, we can find the force required to give the object this acceleration:
[tex]F=ma=(13.5 kg)(9.5 m/s^2)=128.25 N[/tex]