Beanzy
contestada

What mass of NaCl can be produced by the reaction of 0.75 mole Cl2?
2Na+Cl2—> 2NaCl

What mass of NaCl can be produced by the reaction of 075 mole Cl2 2NaCl2gt 2NaCl class=

Respuesta :

The correct answer is D. 88 g

Good Luck!! Hope this helps!! :)

The mass of the NaCl produced from the reaction is 88 g (Option D)

Balanced equation

2Na + Cl₂ —> 2NaCl

From the balanced equation above,

1 mole of Cl₂ reacted to produce 2 moles of NaCl.

How to determine the mole of NaCl produced

From the balanced equation above,

1 mole of Cl₂ reacted to produce 2 moles of NaCl.

Therefore,

0.75 mole of Cl₂ will react to produce = 0.75 × 2 = 1.5 mole of NaCl

How to determine the mass of NaCl produced

  • Mole of NaCl = 1.5 mole
  • Molar mass of NaCl = 58.5 g/mol
  • Mass of NaCl =?

Mass = mole × molar mass

Mass of NaCl = 1.5 × 58.5

Mass of NaCl = 88 g

Learn more about stoichiometry:

https://brainly.com/question/14735801

ACCESS MORE
EDU ACCESS