In your shoes I'd be doing all I could to solve these problems myself. What would happen if no one helped you with these?
We are told that the base of the ladder is 3 ft from the building foundation. Thus,
opp side 3 ft
sin 49 deg = ------------ = --------
hyp hyp
then hyp = (3 ft) / (sin 49 deg) = (3 ft) / (0.755) = 3.98 feet Rounding this off, we get (ladder length) = 4.0 ft. (ans).
Now that we know the length of the hyp (length of the ladder), we can find
the height of the top of the ladder off the ground using the cosine function:
(3.98 ft)(cos 49 ) = height = (3.98 ft)(0.656) = 2.6 ft