STEP 1:
find total cost of purchasing the magazine each week for 52 weeks
= $4.99 * 52 weeks
= $259.48 total
STEP 2:
find difference between purchasing each week and the subscription price
= $259.48 - $203.84
= $55.64 difference/savings
ANSWER: She would save $55.64 if she purchased the subscription.
Hope this helps! :)