During batting practice, two pop flies are hit from the same location, 2 s apart. The paths are modeled by the equations h = -16t² + 56t and h = -16t² + 156t - 248, where t is the time that has passed since the first ball was hit. Explain how to find the height at which the balls meet. Then find the height to the nearest tenth.
a) Determine the point of intersection of the two equations
b) Set the two equations equal to each other and solve for t
c) Calculate the average of the maximum heights reached by the two equations
d) Add the two equations together and find the height at t = 2 seconds