KingoftheJungle2397 KingoftheJungle2397 19-02-2024 Mathematics contestada Which rate is the better value: 3 kg of charcoal for $7.95 or 5 kg of charcoal for $12.50? a) $7.95 per kg. b) $2.65 per kg. c) $2.50 per kg. d) $2.10 per kg.