contestada

The company also established the following cost formulas for its selling expenses: Variable Cost per Unit Sold Advertising Sales salaries and commissions Shipping expenses Fixed Cost per Month $ 270,000 $ 240,000 $ 19.00 $10.00 The planning budget for March was based on producing and selling 30,000 units. However, during March the company actually produced and sold 34,500 units and incurred the following costs: a. Purchased 150,000 pounds of raw materials at a cost of $9.20 per pound. All of this material was used in production. b. Direct-laborers worked 62,000 hours at a rate of $17.00 per hour. c. Total variable manufacturing overhead for the month was $390,600. d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $280,000, $490,000, and $185,000, respectively. 14. What is the spending variance related to sales salaries and commissions? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance.). Input the amount as a positive value.)



what is the formula for calculating the spending variance related to sales salaries and commission?