Mr.rippof’s gas station can sell 383 gallons of gas per day at$4.00 per gallon and 151 gallons at $5.00 per gallon. Mr.Rupoff pays $1.20 per gallon for the gas and has a daily fixed cost of $500
Find the unit price P that will maximise revenue?
Find the unit price p that will maximize profit?
What is maximum possible daily profit?