Anika maufactures 30,000 units of hair accessories per year and sells them for $15 each. the cost per unit are as follows:

direct materials. 1.75
direct labor. 3.00
variable overhead allocated 0.75
fixed overhead allocated 2.50
unit cost. $7.00

Ryan has offered to sell Anika the 30,000 units of part L for $6.25 per unit. Anika has enough capacity to produce and sell 25,000 units.
Give the effect on costs under each of the situations described.

Hint: Calculate the cost to make part L and compare the cost to buy part L under each of the assumptions.
a. The allocated fixed overhead would have to be absorbed by other products.
b. Half of the fixed overhead would remain (e.g., rent, depreciation), but Anika would be able to produce a new product line that has a contribution margin of $4.00.
c.Half of the fixed overhead would remain but Anika could rent out the facilities for a fixed fee of $15,000.
d. Of the allocated overhead, $5,000 would remain. Anika is considering increasing the production of an existing product line by 12,000 units. The other product line has a contribution margin of $2.50. Anika anticipates spending $1,500 on supply chain logistics to increase the sale of the other product line.
e. List other relevant information that you were not provided about each of the scenarios.