If a ball is thrown straight up into the air with an initial velocity of 40 ft/s, its height in feet after seconds is given by y=40−162. Find the average velocity (i.e. the change in distance with respect to the change in time) for the time period beginning when =2 and lasting

(i) 0.5 seconds:

(ii) 0.1 seconds:

(iii) 0.01 seconds:

(iv) 0.0001 seconds:

Finally, based on the above results, guess what the instantaneous velocity of the ball is when =2.
Answer: