pdiddyy6858 pdiddyy6858 19-05-2023 Mathematics contestada Last month, Oscar bought 3 pounds of cashews and 2 pounds of almonds for a total of $31. This month, Oscar bought 2 pounds of cashews and 4 pounds of almonds for a total of $34. What is the price per pound of each type of nut?