Write a system of equations to describe the situation below, solve using substitution, and fill in the blanks.

Lee plans to attend the Sullivan County Fair and is trying to decide what would be a better deal. He can pay $33 for unlimited rides, or he can pay $17 for admission plus $2 per ride. If Lee goes on a certain number of rides, the two options wind up costing him the same amount. What is that cost? How many rides is that?


It will cost Lee $ ____
for both options if he goes on ____
rides.

Respuesta :

ACCESS MORE