weeb660
contestada

You and some friends buy hamburgers
and milkshakes for lunch. A hamburger
costs $1.50 and a milkshake costs $2.00.
The total bill for 12 items is $21.50.
How many hamburgers and how many
milkshakes did your group buy?
(Please hurry and show work.)