Hannah needs to buy apples and on box of cereal at the grocery store. At Giant Eagle, a box of cereal costs $2.89 and apples cost $1.29 per pound. At Shop & Save, the apples are $1.05 per pound and a box of
cereal is $3.37. How many pounds of apples can Hannah buy for the cost for her purchase to be the same from both stores?
a. Choose a variable and explain what it represents
b. Write and solve the equation
c. Explain your answer using a complete sentence.