materials variances assume that pearle vision uses standard costs to control the materials in its made-to-order sunglasses. the standards call for 2 ounces of material for each pair of lenses. the standard cost per ounce of material is $17.00. during july, the santa clara location produced 5,200 pairs of sunglasses and used 9,900 ounces of materials. the cost of the materials during july was $17.25 per ounce, and there were no beginning or ending inventories. required a. determine the flexible budget materials cost for the completion of the 5,200 pairs of glasses. $answer b. determine the actual materials cost incurred for the completion of the 5,200 pairs of glasses and compute the total materials variance. $answer actual materials cost $answer answer total materials variance c. how much of the total variance was related to the price paid to purchase the materials? $answer answer d. how much of the difference between the answers to requirements (a) and (b) was related to the quantity of materials used? (hint: compute materials quantity variance.) $answer answer