You can buy a 40 oz jar of peanut butter for $5.25, or you can buy a 15 oz jar for $2.10. which is the better deal? If we find out the cost per ounce for each jar, then we can determine which is the better price. To do this, we need to divide. ALWAYS put "money on top".